Aktualności
PGE Baltica z Grupy PGE oraz Instytut Budownictwa Wodnego PAN podpisały list intencyjny, który otwiera drogę do współpracy w celu rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej. IBW PAN może wspierać PGE m.in. w zakresie badań dotyczących infrastruktury portowej niezbędnej do obsługi morskich farm wiatrowych. To kolejna jednostka naukowa PAN z Gdańska, z którą PGE będzie współpracować.
Blisko 800 przedstawicieli potencjalnych dostawców, podwykonawców i innych podmiotów zainteresowanych współpracą przy realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, w tym ponad 500 z Polski, wzięło udział w specjalnym wirtualnym wydarzeniu zorganizowanym przez PGE i Ørsted.
PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, przystępuje do etapu pomiarów zasobów wiatru, zafalowaniai prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1. Badania przeprowadzi firma EOLOS Floating LiDAR Solutions, jeden z kilku najbardziej doświadczonych wykonawców tego typu badań na morzu. Kampania pomiarowa rozpocznie się w drugiej połowie maja 2022 rokui potrwa około dwóch lat.
PGE i Ørsted rozpoczęły postępowanie przetargowe dotyczące budowy lądowej infrastruktury niezbędnej do wyprowadzenia mocy z obu etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 2 i Baltica 3. Według planów przetarg ma zostać rozstrzygnięty do końca bieżącego roku.
Podczas wirtualnego spotkania z dostawcami zaplanowanego na 22 kwietnia 2022 r. inwestorzy przedstawią zaawansowanie prac przy realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica razem z zespołami urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, w tym zakres i plan przetargów zaplanowanych w najbliższym czasie, a także kamienie milowe inwestycji.
PGE i Ørsted notyfikowały indywidualną cenę w kontrakcie różnicowym dla obu realizowanych wspólnie etapów projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica - Baltica 2 i Baltica 3. Po weryfikacji dokumentacji przez Urząd Regulacji Energetyki oraz Urząd Ochrony Konkurencjii Konsumentów została ona przekazana do Komisji Europejskiej.
Projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych to nowa specjalność na kierunku oceanotechnika na Politechnice Gdańskiej. Jej partnerem głównym została PGE, która realizuje projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej morskiej elektrowni wiatrowejw polskiej części Morza Bałtyckiego.
Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej – to nowy kierunek studiów podyplomowych utworzony na Uniwersytecie Morskim w Gdyni pod patronatem naszej Grupy. Pierwszy semestr studiów rozpoczyna się w marcu 2022 roku.
PGE i Ørsted starają się wspólnie o obszar 45.E.1 na Ławicy Słupskiej. Ten obszar o powierzchni 17 km kw. sąsiaduje on bezpośrednio z lokalizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej farmy wiatrowej budowanej na polskich wodach Morza Bałtyckiego i jednej z największych na świecie. Wniosek do Ministerstwa Infrastruktury został złożony 23 lutego 2022 roku.
Grupa PGE chce angażować jak najwięcej krajowych przedsiębiorstw przy realizacji programu offshore. W opracowaniu dokumentacji zakupowej i w trakcie postępowania przetargowego na generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 doradcą PGE Baltica będzie „ENERGOPROJEKT-KATOWICE” SA.