PGE i Ørsted wspólnie dla dostawców - rekordowe zainteresowanie wirtualnym spotkaniem na temat budowy MFW Baltica

05.05.2022
ee7c1e96e0a325be814915af7779734a

Blisko 800 przedstawicieli potencjalnych dostawców, podwykonawców i innych podmiotów zainteresowanych współpracą przy realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, w tym ponad 500 z Polski, wzięło udział w specjalnym wirtualnym wydarzeniu zorganizowanym przez PGE i Ørsted.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, podczas wystąpienia rozpoczynającego  przedstawił bieżące projekty w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i ambicje Grupy PGE w obszarze offshore wind do 2040 roku.

- Nie ustajemy w staraniu o pozyskiwanie kolejnych obszarów lokalizacyjnych pod przyszłe projekty z zakresu morskiej energetyki wiatrowej. Złożyliśmy osiem wniosków lokalizacyjnych, które czekają na decyzję Ministerstwa Infrastruktury. Naszą ambicją jest uzyskanie do 2040 roku przynajmniej 6,5 GW mocy wytwórczych zainstalowanych w technologii offshore na Bałtyku. Do tego czasu łączna moc zainstalowana w morskich farmach wiatrowych na polskim obszarze Morza Bałtyckiego osiągnie 11 GW, co wynika z założeń Polityki Energetycznej Polski 2040. To oznacza, że połowa mocy z morskich farm wiatrowych na Bałtyku będzie w 2040 roku generowana z instalacji PGE – mówił Wojciech Dąbrowski.

PGE wraz z firmą Ørsted realizuje w ramach MFW Baltica projekty Baltica 2 i Baltica 3, których łączna moc wytwórcza do końca dekady ma osiągnąć ok. 2,5 GW.

Rasmus Errboe  - senior vice president, head of Continental Europe Ørsted, podkreślił w swoim wystąpieniu doświadczenie, jakie posiada firma zarówno w budowie morskich farm wiatrowych, jak i optymalizacji kosztów realizacji takiej inwestycji. Do tej pory firma Ørsted zbudowała 32 morskie farmy wiatrowe na całym świecie.

- W ubiegłym roku zaktualizowaliśmy nasze strategiczne cele i obecnie chcemy osiągnąć 50 GW do 2030 roku w tym 30 GW z morskich farm wiatrowych. Obecnie Ørsted jako globalny lider posiada portfel 7,6 GW MFW, jeden z naszych największych projektów jest realizowany w Polsce z naszym partnerem PGE i jesteśmy zdeterminowani, aby w długim okresie uczestniczyć w polskim rynku, po to aby wspierać polską transformację energetyczną, zieloną gospodarkę. Oznacza to także, że będziemy budować silną sieć globalnych dostawców, którzy mogą pomóc nam i naszym partnerom w odniesieniu sukcesu. Polskie firmy, które dołączą do projektu będą korzystały bezpośrednio na budowie morskich farm wiatrowych w Polsce, ale będą miały także dostęp do kolejnych projektów Ørsted realizowanych na całym świecie – powiedział Rasmus Errboe.

Uczestnicy spotkania poznali kluczowe informacje na temat inwestycji, a także harmonogramy prac i postępowań zakupowych prowadzonych przy budowie Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

Najważniejsze kamienie milowe inwestycji to rozpoczęcie procesu instalacji na morzu w 2025 roku, na 2026 zaplanowano podanie napięcia z pierwszych zainstalowanych turbin, a w 2027 roku nastąpi przekazanie do eksploatacji – czyli komercyjne użytkowanie.

Formalne aspekty postępowań zakupowych prowadzonych w ramach spółki joint venture, jaką PGE tworzy z Ørsted, przedstawił Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica. Była też mowa o narzędziach i zasadach stosowanych w procesie zakupowym, w tym dostępie do portali zakupowych obu partnerów inwestycji – PGE i Ørsted. Na koniec zostały udzielone odpowiedzi na pytania najczęściej pojawiające się w formularzach rejestracyjnych na wydarzenie.

Jesteśmy w trakcie opracowywania odpowiedzi na pytania, jakie pojawiły się podczas spotkania. Będą one opublikowane na stronie: https://baltica.energy/ w drugiej połowie maja. 

 

wróć do Aktualności