Aktualności
PGE Baltica z Grupy PGE i Uniwersytet Morski w Gdyni podpisały umowę o kontynuacji współpracy przy studiach podyplomowych z zakresu offshore wind. 4 marca 2023 roku odbyła się inauguracja drugiej edycji kierunku „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”.
Polska myśl naukowa może stanowić w dużym stopniu lokalny i krajowy wkład w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Dlatego PGE Baltica mocno angażuje się we współpracę z instytucjami naukowymi.
Spółki zależne PGE Baltica uzyskały najwięcej punktów w postępowaniach rozstrzygających dotyczących pozwoleń lokalizacyjnych (PSzW) dla obszarów 44.E.1 i 60.E.4. Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło wyniki postępowania 10 lutego 2023 roku.
Wśród trzech morskich farm wiatrowych budowanych obecnie przez PGE Baltica z Grupy PGE jest Baltica 1. Projekt o mocy ok. 0,9 GW, który ma zostać oddany do użytku po 2030 roku, jest obecnie na etapie badań środowiskowych. Przeprowadza je konsorcjum polskich wykonawców – Uniwersytet Morski w Gdyni i MEWO S.A.
Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło 25 stycznia 2023 roku wyniki postępowania rozstrzygającego dotyczącego pozwolenia lokalizacyjnego (PSzW) dla obszaru 60.E.3 położonego na Ławicy Środkowej Morza Bałtyckiego. Najwięcej punktów uzyskała spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica 1, spółka zależna PGE Baltica z Grupy PGE.
Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki PGE Baltica 5 sp. z o.o. w związku z przeprowadzonym postępowaniem kwalifikacyjnym z dniem 11 stycznia 2023 r. powołało Pana Arkadiusza Sekścińskiego w skład zarządu PGE Baltica 5 sp. z o.o. , powierzając mu funkcję Wiceprezesa Zarządu.
Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki PGE Baltica 6 sp. z o.o. w związku z przeprowadzonym postępowaniem kwalifikacyjnym z dniem 11 stycznia 2023 r. powołało Pana Arkadiusza Sekścińskiego w skład zarządu PGE Baltica 6 sp. z o.o. , powierzając mu funkcję Wiceprezesa Zarządu.
W wyniku postępowania kwalifikacyjnego Rada Nadzorcza PGE Baltica sp. z o.o. powołała do zarządu spółki z dniem 11 stycznia 2023 roku:
Arkadiusza Sekścińskiego - powierzając mu funkcję Prezesa Zarządu,
Dariusza Locińskiego - powierzając mu funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. Rozwoju.
9 stycznia 2023 roku Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło wyniki postępowania rozstrzygającego dotyczącego tzw. PSzW (pozwoleń na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w wyłącznej strefie ekonomicznej) dla obszaru 43.E.1. Najwięcej punktów w postępowaniu uzyskała PGE Baltica.
Ogłoszenia i rozstrzygnięcia kolejnych przetargów, pozyskanie ważnych decyzji administracyjnych i rozpoczęcie niezbędnych badań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej to najważniejsze działania z zakresu morskiej energetyki wiatrowej podjęte w 2022 roku przez PGE. Pokazują one, jak intensywny rok ma za sobą Grupa PGE w sektorze offshore. W nowy wchodzi, przygotowując się do uzyskania pozwoleń na budowę, będących ostatnimi niezbędnymi do podjęcia decyzji inwestycyjnej dotyczącej projektów na Bałtyku.
PGE i Ørsted otrzymały decyzje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie indywidualnych cen w kontraktach różnicowych dla obu realizowanych wspólnie etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica - Baltica 2 i Baltica 3. Wcześniej, we wrześniu br., wysokość dopuszczalnego poziomu wsparcia dla obu etapów projektu została zatwierdzona przez Komisję Europejską w wyniku indywidualnej notyfikacji wsparcia dla MFW Baltica. Indywidualna cena w kontrakcie różnicowym (CfD) dla obu etapów MFW Baltica została ustalona na maksymalnym dopuszczalnym poziomie 319,6 zł/MWh.