Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce ma nową pracownię dla młodych techników. Zakup sprzętu wsparła PGE Baltica

14.04.2023
ustka_pracownia_2

Dzięki nowym narzędziom uczniowie klas technikum w zawodach technik mechanik i technik mechatronik będą mogli realizować praktyczne zajęcia z zakresu pomiarów i montażu maszyn oraz urządzeń. Zakup wyposażenia pracowni dofinansowała PGE Baltica. 

Do ZSOiT w Ustce dotarł sprzęt pozwalający wyposażyć pracownię, w której prowadzone będą ćwiczenia praktyczne w przedmiotach mechanicznych. To efekt współpracy pomiędzy szkołą a PGE Baltica, która w porcie w Ustce buduje bazę operacyjno-serwisową dla swoich przyszłych farm wiatrowych na Bałtyku.

– Bardzo cieszy nas fakt, że współpraca PGE Baltica z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce nabiera rozpędu, a szkoła zyskała nowy sprzęt do zajęć. Jestem przekonany, że wśród dzisiejszych uczniów klas technicznych znajdą się specjaliści, którzy w niedalekiej przyszłości będą pracować przy morskich farmach wiatrowych i w naszej bazie serwisowej, którą budujemy w Ustce – powiedział Arkadiusz Sekściński, prezes zarządu PGE Baltica. 

Szkolna pracownia została wyposażona m.in. w stoły robocze, narzędzia miernicze, imadła obrotowe, wózki narzędziowe i szafki na narzędzia. Wśród narzędzi są m.in. mierniki chropowatości, grubości powłoki, prędkości kątowej, dalmierz laserowy
i suwmiarki.  

– Za każdym razem, gdy nasze szkoły nawiązują współpracę z różnego rodzaju podmiotami, dzieje się to z ogromną korzyścią dla naszych uczniów i to zawsze cieszy. Gdy jednak współpraca ta jest podejmowana z tak poważnym i ambitnym partnerem jak PGE Baltica, to działania te cieszą podwójnie. Jest to gwarancja otoczenia opieką naszej młodzieży, która pod okiem fachowców w swojej dziedzinie będzie zdobywać szlify umiejętności. Co ważne, uczniowie podwyższając swoje kompetencje, zwiększą szansę na zatrudnienie w przyszłości m.in. w  PGE Baltica. Jest to więc najlepszy przykład synergii, gdzie każda ze stron tylko zyskuje – skomentował Paweł Lisowski, Starosta Słupski. To właśnie Powiat Słupski prowadzi ustecką szkołę. 

– Nowoczesne wyposażenie pozwoli uczniom poznać obecnie stosowane technologie do pomiaru wielkości geometrycznych i niektórych fizycznych. Dzięki pracowni uczymy przyszłych mechaników i mechatroników, jak posługiwać się nowoczesnymi narzędziami pomiarowymi, jak je przechowywać i konserwować – powiedział Józef Masłowski, kierownik kształcenia praktycznego w ZSOiT w Ustce.

Baza serwisowa PGE Baltica zostanie zlokalizowana w zachodniej części usteckiego portu na terenie dawnej przetwórni rybnej. Centrum serwisowe ma służyć bieżącemu monitoringowi farm wiatrowych PGE na Bałtyku oraz planowanym i doraźnym naprawom turbin działających na morzu. Będą stąd wypływać statki z załogami serwisującymi i częściami zamiennymi. PGE Baltica chce też na tym terenie zbudować Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej, w którym m.in. szkoleni będą przyszli serwisanci. Z kilku wariantów projektów zagospodarowania terenu spółka wybierze ten pozwalający najlepiej dostosować teren portowy do potrzeb serwisowania morskich farm wiatrowych, a jednocześnie wpasowujący się w obecną zabudowę portu i jego charakter turystyczny. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2024 rok.