Uczniowie z Ustki posprzątali plażę. Akcję wsparła PGE Baltica

28.03.2023
soprzatanie-plazy_deski

Około 60 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych razem z nauczycielami i pracownikami PGE Baltica sprzątało w poniedziałek zachodnią plażę w Ustce oraz przylegające do niej tereny leśne. Spółka z Grupy PGE buduje w Ustce bazę serwisową, z której obsługiwać będzie morskie farmy wiatrowe.

W sprzątaniu plaży wzięło udział pięć grup uczniów, którzy przez dwie godziny mimo niesprzyjającej pogody zebrali około 20 worków śmieci i m.in. dwie opony. Po powrocie do szkoły na uczniów czekały ciepłe posiłki zapewnione przez PGE Baltica i lekcja na temat badań środowiskowych, które spółka prowadzi obecnie na potrzeby swojego projektu Baltica 1.

PGE Baltica – spółka odpowiedzialna za realizację programu budowy morskich farm wiatrowych w Grupie PGE – buduje w Ustce bazę serwisową dla swoich elektrowni na morzu. W ten sposób spółka związała się z Ustką na wiele lat. Z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce PGE Baltica współpracuje od roku. Wspiera szkolne projekty pozwalające rozwijać klasę profilową w zawodzie technik mechanik. Eksperci spółki przyjeżdżają na lekcje i opowiadają uczniom o morskich farmach wiatrowych. Tym razem wspólnie z dyrekcją szkoły i z udziałem uczniów zorganizowali wiosenne sprzątanie plaży.

Baza serwisowa PGE Baltica zostanie zlokalizowana w zachodniej części usteckiego portu na terenie dawnej przetwórni rybnej. Centrum serwisowe ma służyć bieżącemu monitoringowi farm wiatrowych PGE na Bałtyku oraz planowanym i doraźnym naprawom turbin działających na morzu. Będą stąd wypływać statki z załogami serwisującymi
i częściami zamiennymi. PGE Baltica chce też na tym terenie zbudować Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej, w którym m.in. szkoleni będą przyszli serwisanci. Z kilku wariantów projektów zagospodarowania terenu spółka wybierze ten pozwalający najlepiej dostosować teren portowy do potrzeb serwisowania morskich farm wiatrowych, a jednocześnie wpasowujący się w obecną zabudowę portu i jego charakter turystyczny. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2024 rok.

wróć do Aktualności