Informacje o projekcie Baltica 2
Morska farma wiatrowa Baltica 2 to największy pod względem mocy wytwórczych projekt morskiej energetyki wiatrowej tzw. I fazy realizowany obecnie w polskiej części Morza Bałtyckiego przez Grupę PGE i Ørsted. Jej moc 1498 MW pozwoli na wyprodukowanie zielonej energii z wiatru dla ok. 2,4 mln odbiorców – m.in. domów, szpitali, szkół, urzędów i przedsiębiorstw. Wraz z etapem Baltica 3 utworzy Morską Farmę Wiatrową Baltica, która znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki.
Morska część projektu Baltica 2 powstanie w polskiej części Bałtyku pomiędzy Ustką a Choczewem. Baltica 2 składać się będzie ze 107 turbin o mocy 14 MW każda, które rozmieszczone zostaną na powierzchni ok. 190 km kw. Odległość z brzegu do najbliższej turbiny na morzu wyniesie ok. 40 km. Turbiny osadzone zostaną na fundamentach w formie monopali. Dla morskiej farmy wiatrowej zbudowane zostaną cztery morskie stacje transformatorowe.
Lądowa część projektu, czyli infrastruktura przyłączeniowa niezbędna do funkcjonowania Baltica 2, zlokalizowana zostanie w miejscowości Osieki Lęborskie, w gminie Choczewo, w powiecie wejherowskim. Składać się będzie z lądowej stacji transformatorowej oraz podziemnych linii kablowych, które pozwolą na doprowadzenie energii elektrycznej wyprodukowanej przez morskie farmy wiatrowe do lądowej stacji transformatorowej. Stąd energia elektryczna trafiać będzie do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
Oddanie farmy Baltica 2 do użytku planowane jest w 2027 roku.
Baza operacyjno-serwisowa, z której obsługiwane będą turbiny Baltica 2, powstanie w południowo-zachodniej części portu w Ustce. Jej zadaniem będzie stały nadzór techniczny nad morskimi farmami wiatrowymi. Będzie składała się z budynku administracyjnego oraz magazynu części zamiennych. Przy nabrzeżu cumować będą jednostki serwisowe. Wieloletnie funkcjonowanie bazy serwisowej w Ustce będzie impulsem rozwojowym dla miasta i całego regionu poprzez potencjał do tworzenia nowych miejsc pracy w obszarze portowym.
Oddanie do użytku bazy operacyjno-serwisowej planowane jest w 2026 roku.
Morska energetyka wiatrowa to ważne źródło energii elektrycznej, które wzmocni niezależność energetyczną Polski. Energia z morskiego wiatru stała się kluczowa dla budowy i utrzymania bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jak wszystkie odnawialne źródła energii pozwoli na zmianę miksu energetycznego Polski. Działanie farmy wiatrowej Baltica 2 umożliwi także znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla.
Dokumenty do pobrania:
-
SEP Załącznik nr 1_Formularz skarg.pdf [pdf 309 kB]
-
Raport_OOS_MFW_Baltica_Infr_Przylaczeniowa.pdf [pdf 17 MB]
-
Raport_OOS_MFW_Baltica.pdf [pdf 17 MB]
-
Struktura ramowa przywracania utraconych źródeł dochodu (LRF).pdf [pdf 2 MB]
-
Podsumowanie nietechniczne morskiej farmy wiatrowej Baltica 2.pdf [pdf 4 MB]
-
Srodowiskowo Społeczny Plan Działań_PL.pdf [pdf 422 kB]
-
Ocena Krytycznych Siedlisk.pdf [pdf 7 MB]
-
Plan zarządzania interesariuszami (SEP)_październik 2024.pdf [pdf 5 MB]