Baltica 2 coraz bliżej rozpoczęcia budowy – trwa przesuwanie głazów na obszarze przyszłej farmy wiatrowej

09.07.2025
przesuwanie głazów kable podwodne

Ørsted rozpoczęły prace przygotowawcze bezpośrednio poprzedzające budowę Baltica 2. Relokacja głazów na dnie Bałtyku to kluczowy etap przygotowujący teren do instalacji fundamentów i infrastruktury podwodnej dla największej w Polsce morskiej farmy wiatrowej.

Na obszarze przyszłej morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 pracuje statek Olympic Electra, realizujący proces relokacji głazów i innych przeszkód terenowych. Prace mają na celu oczyszczenie dna morskiego pod przyszłą infrastrukturę farmy – zarówno w miejscu lokalizacji turbin, jak i wzdłuż trasy przyszłego montażu kabli eksportowych. Prace związane z przygotowaniem dna morskiego do budowy farmy potrwają do początku 2026 roku.

Jednostka została wyposażona w specjalistyczny zestaw narzędzi do usuwania głazów, w tym w specjalny chwytak (ang. boulder picking spread), dostarczony przez firmę Utility ROV Services (UTROV). Technologia ta umożliwia bezpieczne przemieszczanie głazów i innych obiektów o średnicy do 3 metrów zalegających na morskim dnie (stare sieci, stalowe liny, kawałki drewna itp.).

Trwające prace przygotowawcze na morzu to już ostatni etap przed rozpoczęciem fazy budowy. Operacja relokacji głazów ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i efektywność kolejnych etapów – instalacji fundamentów i innych elementów infrastruktury podwodnej. Jako lider części morskiej w projekcie Baltica 2 oraz firma, która zbudowała ponad 30 morskich farm wiatrowych na świecie z dużą ekscytacją przystępujemy do zaawansowanych prac na Morzu Bałtyckim powiedział Ulrik Lange, wiceprezydent i dyrektor zarządzający projektu Baltica 2, Ørsted.

Projekt morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 właśnie „wychodzi w morze”. Instalację fundamentów i kolejnych komponentów zaplanowaliśmy na lata 2026 i 2027, a kampania relokacji głazów umożliwi nam rozpoczęcie fazy budowy na morzu. Mamy do przesunięcia aż około 10 tysięcy różnej wielkości obiektów. W cały proces zaangażowanych jest bezpośrednio kilkadziesiąt osób załogi statku, nie licząc jego obsługi, nadzoru ze strony inwestorów i specjalistycznych ekip, które wzięły udział w rozpoznaniu dna jeszcze na etapie badań powiedział Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica.

Oczyszczony teren pozwoli przeprowadzić planowaną instalację systemów ochrony przeciwerozyjnej (ang. scour protection) oraz fundamentów w 2026 roku, a także kabli wewnętrznych i eksportowych w 2027 roku.

Kontrakt z UTROV został podpisany w 2025 roku. Zastosowany sprzęt był wykorzystywany w podobnych operacjach oczyszczania dna morskiego przy realizacji projektów offshore w Europie.

Zachęcamy do obejrzenia wideo, w którym koledzy i koleżanki z projektu Baltica 2 na pokładzie statku Olympic Electra opowiadają o pracach związanych z relokacją głazów

 

Baltica 2, realizowana wspólnie przez PGE i Ørsted, to największa morska farma wiatrowa budowana na polskich wodach Bałtyku. Po uruchomieniu – planowanym na 2027 rok – osiągnie moc do 1,5 GW, co pozwoli zasilić w zieloną energię ok. 2,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce.