Ørsted i PGE podpisały kolejne kluczowe umowy dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

04.07.2023
fundamenty dla turbin

Ørsted i Grupa PGE podpisały kontrakty z firmami Navantia-Windar oraz Orient Cable (NBO), które dostarczą fundamenty oraz kable wewnętrzne dla projektu Baltica 2, stanowiącego jeden z etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

Podpisaniem kontraktu na turbiny dla etapu Baltica 2 w kwietniu rozpoczęliśmy serię ważnych dla realizacji projektu umów. Zabezpieczenie komponentów dla Baltica 2 pozwoli nam na przejście do kolejnych etapów rozwoju przedsięwzięcia. Nasze zaplanowane działania konsekwentnie zbliżają nas do osiagnięcia strategicznego celu Grupy PGE, jakim jest zbudowanie 2,5 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku
powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Ørsted ma 30-letnie doświadczenie w przygotowaniu do budowy morskich farm wiatrowych, kontraktowaniu dla nich wykonawców oraz budowie i eksploatacji farm. Wspólnie z PGE podjęliśmy zobowiązanie dostarczania dla Polski energii z morskiego wiatru na duża skalę. Podpisując kolejne dwa strategiczne kontrakty na komponenty dla Baltica 2, krok po kroku posuwamy się do przodu z tym przełomowym, pionierskim projektem dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce 
powiedziała Agata Staniewska, Dyrektor Zarządzająca Ørsted Offshore Poland

W kwietniu tego roku PGE i Ørsted osiągnęły ważny kamień milowy na drodze do realizacji projektu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW. Podpisały wówczas  pierwszy z kontraktów na dostawę kluczowego komponentu – umowę na dostawę turbin wiatrowych. Następnie w czerwcu podpisały umowę na dostawę morskich stacji transformatorowych. Dalszym krokiem jest podpisanie kolejnych kontraktów dla Baltica 2 przez spółkę joint-venture tworzoną przez PGE Baltica z Grupy PGE i Ørsted, które realizują projekt Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Konsorcjum Navantia-Windar dostarczy fundamenty – monopale, z których największe przekraczają 100 m długości i ważą ponad 2000 ton. Z kolei firma Orient Cable (NBO) dostarczy podwodne kable wewnętrzne 66 kV o łącznej długości ok. 170 km, które połączą turbiny z morskimi stacjami transformatorowymi.

Ørsted i PGE planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3  o mocy ok. 1 GW do końca 2029 roku. Inwestorów czeka jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID). Baltica 2 i Baltica 3 utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW, która znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki, dostarczając zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce.

 

fundamenty dla turbin